English | Українська

Як убезпечити вразливих дітей та молодь від торгівлі людьми

24 квітня 2019

Обізнаність переважної більшості вразливих дітей та молоді про загрози торгівлі людьми поступово зростає. За три роки частка тих, кому відомо хоча б про один із видів сучасного рабства, зросла з 79% до 85%. Однак попри це 66% представників уразливих категорій дітей та молоді віком 13–20 років готові погодитися хоча б на одну пропозицію, що може призвести до втягування в торгівлю людьми.

Результати репрезентативного опитування одинадцяти вразливих груп дітей та молоді*, а також експертних інтерв’ю з представниками організацій, що працюють з даними групами, було представлено в Києві 24 квітня. Дослідження проводила компанія GfK Ukraine на замовлення Представництва Міжнародної організації з міграції (МОМ) — Агентства ООН з питань міграції в Україні за фінансування Міністерства міжнародних справ Канади.

Опитування охопило дітей-сиріт, вихованців прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу, дітей з інвалідністю, дітей у центрах соціально-психологічної реабілітації, дітей у складних життєвих обставинах, безпритульних дітей, дітей на обліку в центрах ювенальної пробації, молодих людей, які перебувають в установах позбавлення волі, студентів професійно-технічних навчальних закладів, а також дітей, переміщених із зони військового конфлікту, та дітей трудових мігрантів.

Серед опитаних найвищу готовність погодитися хоча б на одну пропозицію, що може призвести до втягування в торгівлю людьми, виявили молоді люди віком 14–20 років, які перебувають в установах позбавлення волі, — 96%, також високі показники в дітей на обліку в центрах ювенальної пробації (86%) та безпритульних дітей (81%). Опитані вразливі діти та молоді люди найчастіше готові погодитися працювати в іншому населеному пункті без офіційно оформленого трудового договору (до 74% серед різних груп), виконувати сумнівну або незаконну роботу, яка добре оплачується (до 63%), працювати в іншій країні без офіційно оформленого договору (до 60%), спробувати наркотичні речовини (до 49%), піти в гості або сісти в автомобіль до малознайомої людини (до 46%), узяти в борг велику суму грошей (до 45%) тощо.

Спираючись на результати своїх регулярних досліджень, МОМ проводить превентивну роботу серед уразливих груп дітей та молоді. «Ми спостерігаємо, що попри схильність до ризикованої поведінки, у порівнянні з 2015 роком, коли було проведено попереднє аналогічне дослідження, показник обізнаності з явищем торгівлі людьми значно підвищився: зокрема, до 97% із 82% серед молоді в установах позбавлення волі та до 87% із 78% серед учнів ПТНЗ. Також ці групи стали набагато краще обізнані з тим, як себе захистити від потрапляння в такі ситуації: 34% проти 14% серед молоді в установах позбавлення волі та 42% проти 27% серед учнів ПТНЗ», — зазначила Ольга Стрельцова, спеціалістка програми протидії торгівлі людьми Представництва МОМ в Україні. «Водночас під впливом соціальних обставин та оточення діти та молодь схильні до різних видів ризикованої поведінки, тому важливо продовжувати систематичну цілеспрямовану роботу щодо запобігання торгівлі людьми як серед уразливих дітей та молоді, так і серед загального населення 13–20 років в Україні», — додала вона.

Минулого року Представництво МОМ в Україні виявило та надало допомогу 86 дітям, які постраждали від трудової та сексуальної експлуатації, примусового жебрацтва та залучення до злочинної діяльності, а також дітям з групи високого ризику щодо потрапляння в ситуацію торгівлі людьми, що понад удвічі більше, ніж у 2017 році. «Таке збільшення ідентифікації є наслідком цілеспрямованих зусиль і підвищення спроможностей державних установ та неурядових організацій щодо ідентифікації та надання допомоги дітям», — зазначила Ольга Стрельцова.

Виступаючи на презентації результатів дослідження, Наталія Федорович, Заступниця міністра соціальної політики України, подякувала МОМ за роботу та підкреслила важливість врахування результатів опитування МОМ під час планування діяльності установ та організацій, залучених до протидії торгівлі дітьми.

 

* Опитування проводилось у червнілипні 2018 року по всій території України без урахування АР Крим та неконтрольованих Урядом територій Донецької та Луганської областей методом особистого інтерв'ю. Вибірка вразливих груп становила близько 2 400 дітей та молодих людей, а також близько 600 дітей та молодих людей увійшли в контрольну групу, що репрезентувала населення 1320 років.

За додатковою інформацією звертайтеся до Варвари Жлуктенко, Представництво МОМ в Україні: vzhluktenko@iom.int, +38 044 568 5015, +38 067 447 97 92.

 

СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ
Політика прозорості