English | Українська

П’ЯТЬ РОКІВ ПЕРЕМІЩЕННЯ: ВПО ПОТРЕБУЮТЬ ДОВГОСТРОКОВИХ РІШЕНЬ У ПИТАННЯХ ЖИТЛА І ЗАЙНЯТОСТІ

9 квітня 2019

Цієї весни минає п’ять років від початку конфлікту на сході України. Кількість постраждалих, за оцінками Гуманітарної групи країни, становить 5,2 мільйона осіб. Міністерством соціальної політики України станом на березень було зареєстровано близько 1,3 мільйона внутрішньо переміщених осіб (ВПО).

Окрім гуманітарної допомоги, сприяння розвиту самозайнятості та власного бізнесу й підтримки соціального згуртування постраждалого від конфлікту населення в Україні, МОМ, Агентство ООН з питань міграції, оцінює потреби переміщених жінок, чоловіків і дітей за допомогою своєї глобальної методології відстеження переміщень. Останній раунд цього опитування проводився за фінансової підтримки Європейського Союзу та Державного департаменту США з питань народонаселення, біженців та міграції. 9 квітня у Києві МОМ, спільно з Міністерством з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України та Міністерством соціальної політики України, представили результати дослідження.

МОМ зазначає, що більшість (69%) переміщених осіб перебувають у нинішньому місці проживання понад три роки. Частка тих, хто заявляє про намір не повертатися в місце свого проживання до переміщення навіть після закінчення конфлікту, зросла з 29% у березні 2017 року до 34% у грудні 2018 року.

«Тривале переміщення потребує довгострокового вирішення проблем, з якими стикаються ВПО, і на одному з перших місць стоїть проблема житла, ― сказав Стефано Пес, Координатор з питань надзвичайних ситуацій та стабілізації Преставництва МОМ в Україні. ― Як ми знаємо з наших досліджень, частка ВПО, котрі встигли придбати своє житло, більше ніж рік залишається незмінною і становить 12%, тоді як 63% переміщених осіб усе ще орендують квартири, будинки або кімнати».

За даними останнього раунду опитування МОМ, наразі працевлаштовані 44% ВПО, тоді як до переміщення близько 60% опитаних мали роботу.

Заступник Міністра соціальної політики Микола Шамбір подякував Агентству ООН з питань міграції за плідну співпрацю та конструктивний діалог і відзначив проведену роботу  щодо вивчення проблем внутрішньо переміщених осіб.  Він повідомив про важливість зазначеного дослідження для Мінсоцполітики в частині аналізу виплати соціальних допомог внутрішньо переміщеним особам, працевлаштування, доступу до соціальних послуг,  а також акцентував увагу на позитивних тенденціях інтеграції ВПО у приймаючі громади. Також  пан Шамбір поінформував про доступність житлових субсидій для переселенців.

Заступник Міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Георгій Тука подякував Агентству ООН з питань міграції (МОМ) за постійну співпрацю щодо вивчення потреб внутрішньо переміщених осіб в Україні та підкреслив важливість проведення регулярного опитування, яке проводить МОМ. «Дуже багато питань внутрішнього переселення залишаються не вирішеними до кінця, однак незважаючи на це, ми постійно спостерігаємо прогрес. Це відбувається завдяки консолідації зусиль Уряду України, місцевої влади, приймаючих громад, підтримці міжнародних партнерів, а також активності самих вимушених переселенців», – сказав він. «Внутрішні переселенці не тільки потребують допомоги і підтримки. Це українські громадяни, які прагнуть збудувати нове життя і розвиватися. У цьому закладено великий людський та інтелектуальний потенціал для приймаючих громад. А держава підтримає субвенціями, які вже успішно працюють починаючи з 2018 року», – зазначив Георгій Тука.

МОМ регулярно проводить опитування щодо ситуації з внутрішньо переміщеними особами в Україні з березня 2016 року. В останньому, 12-му раунді, проведеному в жовтні–грудні 2018 року, 2 403 респондентів було опитано шляхом особистих інтерв’ю та 4 044 ― телефоном.

 

 

СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ
Політика прозорості