English | Українська

«Ніхто не мріє їхати на заробітки за кордон»

«Навіщо про нас писати? Що ж у нашій родині особливого? — дивується Марія, коли ми питаємо в неї, чи згодна вона на інтерв’ю. — У нас тут заробітчани майже в кожній родині».

Вона кравчиня, він будівельник. Марія та Віталій — молоде подружжя з Володимира-Волинського, невеликого містечка на заході України. Рік тому народилася Софійка. Сім’я прагне проводити якомога більше часу разом, але така можливість випадає не часто. Віталій їздить на сезонні роботи до Естонії, і трапляється, що впродовж довгих місяців вони з дружиною і донькою спілкуються тільки у вайбері.

Працювати далеко від дому тяжко, і Марія знає це з власного досвіду. Колись вона й сама їздила на заробітки до Польщі — була і різноробочою, і швачкою. Повернувшись з однієї такої поїздки, на зароблені гроші вони із сестрою відкрили власну майстерню з ремонту та пошиття одягу «Альонушка». Місце для майстерні вибрали вдале: поруч школа, районний відділ освіти, кафе, тож клієнтів не бракує. А недавно з’явилося перше гуртове замовлення — вони шитимуть цілу партію медичних халатів.

Власна справа — це зокрема й гнучкий графік роботи. Марія поєднує роботу і материнські обов’язки

Півроку тому через місцеву НУО Марія дізналася про гранти на розвиток бізнесу, які МОМ надає трудовим мігрантам та членам їхніх сімей. Порадилася з чоловіком, подала заявку — і за два тижні отримала підтвердження, що пройшла конкурс. Потім була копітка робота з написання бізнес-плану, захист якого відбувся в онлайн-режимі. Марія розповідає про захист: «Онлайн-конференція — дуже зручний формат! Нікуди їхати не треба. Мені навіть не довелося шукати, на кого лишати Софійку, щоб захиститися. Запитання не здалися мені важкими, бо я за три роки вже добре орієнтуюся в цьому бізнесі».

«Пілотна ініціатива, яку МОМ впроваджує за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), допомагає трудовим мігрантам інвестувати у створення та розвиток українського бізнесу», — розповідає Алі Чабук, менеджер проекту МОМ. Фінансування працює за принципом «1 + 1», тобто на кожен власний долар, вкладений у розвиток своєї справи на батьківщині, учасники отримують один долар безповоротного гранту на купівлю обладнання.

Нове обладнання доставлено: тепер є можливості для розширення бізнесу

Серед устаткування, яке Марія отримала від МОМ, — три нових швейних машини і парогенератор. «Будемо розширюватися і наймати ще трьох працівників, — пояснює вона. — Я трохи попрацювала в швейному цеху в Польщі і знаю, як усе організувати. Я впевнена, що буду добрим роботодавцем. Ніхто, повірте, не мріє їхати на заробітки за кордон. Людям потрібні робочі місця і гідні умови праці тут, в Україні».

СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ
Політика прозорості