English | Українська

COVID-19: чергове випробування для внутрішньо переміщених осіб в Україні

22 вересня 2020

Внутрішньо переміщені особи в Україні намагаються подолати системні потрясіння, спричинені пандемією COVID-19. Серед стратегій, до яких люди змушені вдаватися, – витрата й без того скромних заощаджень та економія на харчуванні. Такі дані було отримано в ході дослідження, представленого Міжнародною організацією з міграції (МОМ) та Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.

Близько 70% очолюваних жінками домогосподарств із дітьми зазначили в опитуванні МОМ, що коштів їм вистачає лише на продукти або що через падіння доходу їм довелося обмежити раціон. Це також сувора реальність для 60% респондентів із домогосподарств, що складаються лише з осіб віком від 60 років, а також 60% опитаних домогосподарств, до складу яких входять люди з інвалідністю.

Станом на червень середньомісячний дохід на одного члена домогосподарства ВПО становив 3 350 грн, що на 26% нижче, ніж фактичний прожитковий мінімум, розрахований Міністерством соціальної політики України. Відповідно, кількість респондентів, які заявили, що їм доводиться витрачати свої й без того обмежені заощадження, зросла на третину — з 29% у вересні 2019 року до 40% у червні 2020 року.

Майже чверть (24%) респондентів підтвердили, що вони перебували в неоплачуваних або частково оплачуваних відпустках протягом карантину. Про це частіше повідомляли жінки.

Тимчасом як половина респондентів підтвердили, що покладаються на державну підтримку для ВПО, а 38% вказали пенсію як основне джерело доходу, більше від третини (35%) ВПО зазначили, що стикалися з проблемами при отриманні соціальних виплат з квітня по червень 2020 року. Страх вийти з дому через ризик зараження згадували найчастіше – особливо ВПО, старші від 60 років.

Після шести років вимушеного переміщення 60% ВПО орендують житло, і майже третина (27%) з них підтвердили, що їм загрожує виселення через нестачу коштів на оплату оренди.

«Незважаючи на всі виклики, частка ВПО, які мають намір повернутися в місця колишнього проживання після завершення конфлікту, зменшилася з 28% у грудні 2018 року до 19% у червні 2020 року, – сказав Марко Кіментон, координатор програм з питань надзвичайних ситуацій та стабілізації Представництва МОМ в Україні. – ВПО та члени приймаючих громад, які несуть подвійний тягар через конфлікт і пандемію COVID-19, потребують додаткової підтримки для відновлення після потрясінь і розбудови безпечного сталого майбутнього».

МОМ регулярно проводить національні опитування щодо становища ВПО в Україні з березня 2016  року. За останні два раунди, проведені в лютому – березні та квітні – червні 2020 року, було опитано понад 6 000 респондентів. Опитування, що фінансуються Бюро у справах населення, біженців та міграції Держдепартаменту США, слугують доказовою базою для розробки гуманітарних програм та програм із соціально-економічного відновлення й розвитку.

Ознайомтеся детальніше зі звітами про результати 16-го та 17-го раундів Національної системи моніторингу ситуації з внутрішньо переміщеними особами в Україні.

 

СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ
Політика прозорості