English | Українська

Пліч-о-пліч у сімейному бізнесі

У гаражному кооперативі неподалік від центру одного із західноукраїнських міст є безліч авторемонтних майстерень, але одна з них виділяється:  нещодавно відремонтоване приміщення, новенькі блискучі інструменти, а власники, молода сімейна пара, невтомно працюють поряд зі своїми помічниками ― схоже, справи тут ідуть добре. Поки Дмитро* розмовляє з новими клієнтами, його дружина Оксана проводить невеличку екскурсію представникам МОМ.

Подружжя постраждало від трудової експлуатації у 2015 році, коли поїхало до Російської Федерації працювати в грибному господарстві. Оксана на той час була продавчинею в супермаркеті, аж одного разу до неї підійшла колега і розповіла про перспективну пропозицію роботи за кордоном. Обіцяли гарні умови праці та гідну оплату, тож пара без жодних сумнівів пристала на пропозицію. Та вже після їх прибуття все виявилось обманом: робота тривала по 15–18 годин на добу, потрібно було носити непідйомні ящики і працювати з токсичними та небезпечними добривами. Подружжю не дозволяли покинути територію господарства, навіть коли Оксана захворіла: вербувальники відібрали їхні паспорти, а за спробу втекти їх жорстоко побили. Після трьох місяців експлуатації Дмитра й Оксану врятувала поліція під час рейду з виявлення нелегального виробництва.

Після повернення в Україну представники регіональної неурядової організації, партнера МОМ, ідентифікували пару як постраждалих від торгівлі людьми й надали їм необхідну реабілітаційну допомогу. Після консультацій психолога та медичної реабілітації Оксана та Дмитро почали повертатися до нормального життя. Згодом подружжя взяло участь у Програмі МОМ зі зміцнення економічного потенціалу, прагнучи таким чином реалізувати свою давню мрію про започаткування власного бізнесу. Дмитро ― талановитий спеціаліст з ремонту автомобілів, але протягом десяти років завжди працював на когось. «Ми не мали необхідного обладнання, але над усе боялися ступити на новий невідомий шлях і взяти на себе відповідальність. Однак проходячи бізнес-тренінги, організовані МОМ, і розробляючи власний бізнес-план, ми почали долати страхи», ― говорить Дмитро. Після кількох тижнів підготовки й аналізу ринку Оксана й Дмитро успішно представили свою бізнес-ідею на розгляд відбіркової комісії, до якої входили представники МОМ і НУО. Менше ніж за шість місяців пара повністю відремонтувала орендований гараж, перетворивши його на професійну майстерню з ремонту автомобілів за допомогою обладнання, придбаного МОМ за фінансування Міністерства міжнародних справ Канади.

«Я маю диплом з бухгалтерського обліку, але теперішня робота мені більше до душі, ― продовжує Оксана. ―Я переважно веду бухгалтерію, спілкуюся з клієнтами й організовую рекламу, а чоловік керує технічними процесами. Утім, я завжди готова перевдягтись у форму й допомагати в майстерні. Чоловік багато чого навчив мене з ремонту автомобілів, тому я знаю, як користуватися новим обладнанням. Ми наполегливо працюємо, і це окупається».

Оксана допомагає Дмитру з ремонтом систем кондиціонування. Сучасне обладнання дозволяє їй легко чистити та заправляти кондиціонери.

«Перший місяць було досить складно, але оскільки ми організували робочі процеси і найняли кількох працівників, то почали отримувати стільки замовлень!», ― пояснює Оксана. Пара вже розпочала ремонт і в сусідньому гаражі, щоб розширити свою робочу зону та мати можливість пропонувати сервіс ще більшій кількості клієнтів.

«Лише кілька місяців тому ми складали плани на папері. Ми й уявити собі не могли, що так скоро все стане реальністю. Ми дуже вдячні за можливості, які нам надала МОМ: бізнес-тренінги, якісне обладнання й величезну підтримку, ― каже Дмитро. ― Ми не тільки розширюємося, а й намагаємося покращити якість послуг. Найближчим майбутнім я хотів би навчати студентів з професійно-технічного училища, де і я вчився, та забезпечити їм гідні умови праці».

* Імена змінено для захисту приватності

СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ
Політика прозорості